Hijyen & Kalite

Kusursuzu başarmak ve her defasında müşteri odaklı kalite hizmetimizi maksimum seviyeye çıkarmaktadır.

Yemek Sektöründe değişen zaman ve teknolojiye uyum sağlayarak uzman kişilerin bilgi ve becerisiyle harmanlayıp yemeği doyum aracı olmaktan çıkarıp zevk haline getirmek ve insanların dengeli beslenmelerini sağlamak temel hedeflerimizdendir.

Yemek hizmetinde kaliteyi sağlarken üzerinde durduğumuz temel faktörler; Kullanılan malzemelerin seçkin markalardan oluşması kullanım tarihlerine hassasiyet gösterilmesi, yemeğin hazırlık, pişirme ve servis aşamalarında dezenfektasyonunun sağlanması, çalışan personelin kendi alanında eğitimli kişilerden oluşması, meslek içi eğitim kurslarıyla yeni gelişmelere adaptasyonunun sağlanması temel çalışma prensibimizdir.

Kalite güvence sisteminin kusursuz bir şekilde yürütülmesi ve geliştirilmesi tüm BORTAR personelinin sorumluluğundadır.

BORTAR HAZIR YEMEK, “KALİTE" gönüllüsü ve sektöründe öncü bir firma olmanın sorumluluğu ile mutfak ve projelerinde, satın almadan, servis sonuna kadar tüm süreçlerde, sektördeki en yüksek KALİTE’yi sağlamak amacıyla çok özel tedbirler ve uygulamalarla çalışmaktadır.

Kalite yolculuğunda yaptığımız çalışmalarla bugün tüm mutfak ve projelerimizde;
• Müşterilerimiz için ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi,
• İnsan Sağlığı için FSSC 22000 ISO/TS 22002-1 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi,
• Memnuniyetiniz için ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi
uygulanmaktadır.

Bu sistemler, tüm projelerimizi kapsayacak şekilde belgelenmiştir. Sistemlerimiz, TSE tarafından her yıl denetlenmektedir.

Ayrıca, tüm mutfak ve projelerimizde uygulanmakta olan Yönetim Sistemlerimizin etkinliği Kalite Güvence Departmanı tarafından periyodik olarak denetlenmektedir.

Gıda ve Kalite Yönetim Sistemleri'nin uygulamadaki etkinliğinin ölçüldüğü bu denetimlerde temel felsefe "sürekli iyileştirme" olup, denetimler bir eğitim süreci olarak gerçekleştirilmektedir.

Denetimler sırasında dezenfeksiyon işlemlerinin etkinliğinin izlenebilirliği için personelin ellerinden ve kullanılan ekipmanlardan sürekli numuneler alınmaktadır.

Denetim sonuçları, yöneticilerimiz ile paylaşılarak iyileştirme yöntemleri belirlenmekte ve sonuçlar birlikte takip edilmektedir. Değerlendirmeler üst düzey toplantılarla aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık periyotlarla takip edilmektedir.

Tedarikçi Seçimiyle başlayan Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemimiz servis bitimine kadar geçen tüm süreçler çok özel tedbirler içermektedir.

Güvenli gıdanın kaliteli hammadde ile temini esasıyla Türkiye’nin kalite uygulamaları en güçlü tedarikçi firmaları ile çalışılmaktadır. Hammadde güvenilirliği, denetim ve analiz yöntemleri ile Kalite Güvence departmanımız tarafından sürekli izlenmektedir.

Depolarımıza gelen her ürünün kabul kriterlerine uygunluğu, deneyimli ve eğitimli yöneticilerimiz tarafından kontrol edilir. Depolarımız, sıcaklık, etiket, FİFO, ambalaj vb. konularda günde en az iki defa kontrol edilir.

Üretim planlamasında yine gıda güvenliği esasıyla planlama yapılır. Donmuş gıda, baharat, bakliyat vb. ürünler en az üç kez ayıklanarak üretim prosesine dahil edilir.

Çiğ sebze ve meyveler ayıklama işleminden sonra, mevsime ve ürününe göre en az 3 ila 5 kere yıkama makinesinden geçirilir daha sonra dezenfekte edilir, durulanır, soğuk ortamda muhafaza edilir. Bu işlemde kullanılan yıkama makineleri Türkiye’de yalnızca BORTAR tesislerinde mevcuttur.

Tazeliği sağlamanın en temel koşulu kaliteli ham madde temini ve bunun ideal şartlarda hazırlanmasıdır. Bu prensipten hareketle diğer konularda hammadde alımı büyük önem arz etmektedir. Hazırlık aşaması bir bütün olarak ele alınır. Porsiyon tespiti, pişim süresi, sos ve baharatların ilavesi ve hazırlanan yemeğin ideal sürede müşteriye ulaştırılması en önemli konular arasındadır.

Ayrıca menülerimiz kalori ve protein değerleri dikkate alınarak, mevsim, renk ve tat uyumuna göre Diyetisyen onayı ile uzman kişler tarafından hazırlanmakta ve denetlenmektedir.

Kızartmalık yağ konusu son derece önemlidir ve hassasiyetle izlenmektedir. BORTAR’da kızartmalık yağlar bir kullanımlıktır. Atık yağlar bir yasal zorunluluk olarak lisanslı aracı kurumlara teslim edilmektedir. Atık yağların kimyasal ve fiziksel analizleri takibimiz altındadır ve müşterilerimizle paylaşıma açıktır.

Üretimde kullanılan şebeke suyu fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik arıtma işleminden geçirilir. Yemeğin lezzeti arıtılmış su kullanılarak tamamlanmış olur.

Yemeklerimiz pişme, sevkiyat, projelerde kabul ve servis öncesinde sıcaklık ve duyusal kontrollerden geçirilmektedir. Yemek muhafazası gıda güvenliğimiz için kritik kontrol noktası olup paslanmaz çelik gastronomlara yerleştirilen yemekler, thermoboxlarda sevkiyat edilmektedir.

Sevkiyat öncesi ve servis öncesinde günlük tüm yemek çeşitleri, kullanma ve içme suyundan numuneler merkezimizde +4°C’lik dolaplarda 72 saat boyunca saklanmaktadır. İhtiyaç halinde, numuneler bağımsız akredite laboratuvarlarda analiz ettirilmektedir.

Tüm temizlik - dezenfeksiyon işlemeleri, depolarda yapılan kontroller, girdi kontrol sonuçları, yemek pişirme - hazırlık basamakları, yemeklere yapılan kontroller ilgili personel tarafından kayıt altına alınarak geriye dönük olarak izlenebilirlik sağlanmaktadır.

Hijyeni, müşteri memnuniyetinin en önemli ayağı olarak gören ekibimiz üretim alanına girişten itibaren bu konudaki tüm önlemleri alır. Bunların yanında tüm personelin portör muayeneleri ve periyodik kontrolleri yapılır. Personelin günlük kişisel temizlik kontrolleri yapıldıktan sonra günlük olarak yıkanan ve ütülenen iş kıyafetleri ile göreve başlarlar. Günlük ve haftalık temizlik ve üretim programları ile planlanan proseslerimiz doğrultusunda BORTAR kimliği tam anlamıyla sergilenir.

Hijyenin sağlık için en önemli unsur olduğunu bilen BORTAR A.Ş. bunu müşteri memnuniyeti açısından bir zorunluluk olarak gördüğü gibi kurumsal kimliğin önemli bir yansıması olarak görür.

Personelimizin kişisel hijyeni en önde gelen konumuzdur. Bu nedenle, yarım saat arayla el yıkama, günde en az altı defa eldiven değiştirme, günde en az iki defa kıyafet yenileme, kolluk, maske kullanımı, detaylı sağlık taramaları rutin işlemlerimizdir.

Kullandığımız ekipmanlar, çalışma tezgahları, ayak havuzları günde üç defa dezenfekte edilmektedir.

İş ortaklarımızın güvenlik hassasiyetini en üst düzeyde karşılayabilmek için yemek sevkiyatı yaptığımız araçları kullanan şoförlerimiz, GBT taramasından geçirilmiş ve araçlarımız hologramlı güvenlik kartı ile donatılmıştır.

BORTAR A.Ş.'de mal kabulü ile başlayan kalite serüveni kirli kapların bulaşıkhaneye girişi ile devam eder. Yıkamada kaliteli deterjan ve dezenfektanlar kullanılır. Elle yıkamada kullanılan sıcak suyun çok çok üzerindeki bir ısıda ve ileri teknoloji ürünü makinelerde bulaşıklar hijyenik şartlarda yıkanır.

Üretim alanında; olası haşerelere karşı profesyonel yardım alınmakta ve düzenli aralıklarla belirlenen Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda Halk ve çevre Sağlığına uygun ilaçlama yapılmaktadır. Uçan haşere girişini önlemek amacı ile kullanılan EFC CİHAZLARI tüm girişlere yerleştirilmiştir.

Eğitimlerimiz;

Kişi neyi, nasıl yapacağını bilirse “işi yapar” neden yapacağını da bilirse “işe yüreğini katar” ilkesi eğitimdeki temel yaklaşımımızdır.

Gıda Güvenliği, Toplam Kalite, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı konularında sürekli eğitimler verilmektedir.

Eğitim BORTAR A.Ş. için süreklilik arz eden bir durumdur. Özellikle ISO 9001:2008, ISO 22000:2005, FSSC 22000-1 18001:2007 (OHSAS) konularındaki günlük gelişmeler belirli periyodlarla personele düzenli eğitimlerde anlatılır. Gıdanın insan hayatındaki önemini layıkıyla kavrayan BORTAR A.Ş. bu konuda personelini eğitmeyi en önemli yatırım sayar. Bu eğitimlerde personel; kendi arasında bilgi alışverişinde bulunduğu gibi, uzmanlar nezaretinde yeni bilgilere de ulaşabilmektedir.

BORTAR A.Ş. bünyesine katacağı personeli ORYANTASYON eğitimine alır. Bu aşamada; kurum felsefesi, görev - sorumluluk bilinci ve hijyen konularında alınan eğitimler sonucu başarılı olanlar kadroya dahil edilirler.

Her zaman sloganımız; Maksimum Kalite, Maksimum Hijyen ve Müşteri Memnuniyeti'dir.
Hakkımızda

BORTAR HAKKINDA

Bortar Hazır Yemek & Gıda San. ve Tic. A.Ş

Bortar gıda ve yemek fabrikası, günlük 100 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük ve keyifli mutfağıdır! Lezzetin yenilikçi markası Bortar, en çağdaş toplu beslenme çözümleri sunan, bu alanda uzmanlaşmış seçkin bir kurumdur.
Bortar; 3000 metrekare açık, 2000 metrekare kapalı alana yayılan eşsiz tesisleri, modern gıda üretimine uygun donanımları ve 800 kişilik uzman kadrosuyla; 1993 yılından bu yana, İzmir ve Ege Bölgesi’nde en kaliteli toplu yemek ve catering hizmetlerini vermenin haklı gururunu yaşar.

Fotoğraf Galeri

BORTAR GROUP FOTOĞRAF GALERİSİ

Diğer görseller için tıklayın.

İletişim

BORTAR İLETİŞİM

6089 Sokak No:4 Işıkkent - İZMİR

Telefon:   0 232 436 19 20

Faks:        0 232 436 22 93

E-Posta:   info@bortargroup.com.tr

Web:          www.bortargroup.com.tr

Haritayı Göster


Bizden haberdar olmak için mail adresinizi bırakınız.

ANA SAYFA | KURUMSAL | HİZMETLERİMİZ | HİJYEN & KALİTE
BASIN ODASI | İNSAN KAYNAKLARI | İLETİŞİM© 2015 BORTAR GROUP / Tüm hakları saklıdır. / Website Design by MANEVRA


www.bortargroup.com.tr